#def: Dyscyplina

Dyscyplina – Szanowanie samego siebie i swoich postanowień.

Próba, nie tortura” ~ rosyjskie powiedzenie,

Codzienny mały krok

Cel: Wyrobienie nawyku trzymania się swoich postanowień. Małe zwycięstwo. Codziennie.

Warto zacząć od bardzo małych rzeczy ale codziennie i regularnie. To ważne. Jeśli nie będziesz w stanie codziennie trzymać sie swojego małego postanowienia np. 5 minut ćwiczeń z rana albo 10 minut medytacji przed snem to zapomnij o czymś większym. To może być jeszcze mniejsza rzecz, jeśli masz problem z dyscypliną zacznij od picia codziennie rano szklanki wody i zobacz czy jesteś w stanie robić to przez dwa tygodnie.

Pisz codziennie

Cel: Nauka skupienia 1 i świadomości na codzień

Czy miałeś kiedyś strumień myśli który nie mógł opuścić Twojej głowy? Najgorzej gdy są to negatywne myśli. Tak działa mózg, takia jego praca. Gdy nie odbieramy bodźców, nasz mózg zaczyna zajmować się sobą samym. Analizuje i myśli. Można wykorzystać ten potencjał lub go zmarnować.

Pisanie pomaga ukierunkować myśli. Codzienne pisanie, wyrabia nawyk refleksji, retrospektywy i skupiania myśli na danym problemie. Po prostu; ćwiczysz skupienie i świadomość. Naprawdę to niesamowitę jak takie pisanie może zwiększyć naszą codzienną świadomość. Po tygodniu, dwóch zauważysz różnicę.

Ja codziennie piszę w notesie listę 10 rzeczy (nie musi być 10 na raz, często wracam do tej samej listy kilka razy). Na jaki temat pisać? To już zależy od Ciebie. Ważne żeby znaleźć 5-15 minut i coś zapisać.

Pozytywne myśli/bodźce

Cel: Nauka konstruktywnego myślenia.

To może być banalnie głupie ale powiniśmy karmić mózg pozytywnymi i budującymi bodźcami 2. Bodźce które dostarczamy naszej głowie są tak ważne jak jedzenie dla organizmu. To naprawdę świetny sposób na Higienę Myśli. Korzystamy tutaj z mechanizmu zwanego „otwartą pętlą”. Nasz mózg nie lubi otwarych pętli i zaczyna o nich myśleć, żeby je zamknąć. Myślisz że nie zamknąłeś drzwi po wyjściu z domu? To otwarta pętla. Wracasz sie do drzwi i sprawdzasz. Zamykasz pętle. Ktoś nie był dla Ciebie miły? Zaczynasz myśleć dlaczego? Myślisz dalej, wracasz do sytuacji. Myślisz dalej i nie zamykasz pętli.

Zapisujesz coś o czym chcesz myśleć, np. zmiana pracy. Później myślisz o zarobkach i swoich potrzebach finansowych. Co chciałbyś osiągnąć w nowej pracy? Zaczynasz myśleć o wymaganiach, szukać ofert itd.

Wówczas zaczynamy myśleć „praktyczne” i konstruktywnie. Problemy są przejmowane przez podświadomość. Podświadomość to nasza naturalna sieć neuronowa, czarna skrzynka. Na podstawie bodźców otrzymujemy myśli. To równie dobrze mogą być farmazony czy pomysły na milionowy interes…


  1. https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiadomo%C5%9B%C4%87 
  2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Filozofia_umys%C5%82u 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Scroll to top